To nie jest zwykła książka, którą można pochłonąć w kilka wieczorów, to opasły tom wspomnień, relacji, wywiadów, różnego rodzaju artefaktów, które spaja legendarna postać elektryka z wąsem.
Biografię Lecha Wałęsy napisał Krzysztof Brożek. Autor pracował nad tym dziełem dziesięć lat. Przeprowadził ponad sto rozmów, przejrzał ponad tysiąc archiwalnych dokumentów i niepublikowanych wspomnień, badał wykluczające się tropy. Wszystko to robił po to, żeby zrozumieć człowieka, który wciąż wymyka się jednoznacznej ocenie. Na kartach biografii zapisał legendy rodzinne, wspominki zawiązane nawet z poczęciem, a nawet przepis na zacierkę z ziemniaków na mleku.

„Wałęsa. Gra o wszystko” Krzysztof Brożek, Wydawnictwo Czarna Owca
Dzięki determinacji historyka powstała biografia Lecha Wałęsy, która może zaciekawić niejednego bibliofila. Niemal filmowy obraz człowieka-legendy pokazany z różnych perspektyw, jego życie i działalność polityczna scena po scenie skutecznie wciąga w głęboki nurt lektury.
Na temat Lecha Wałęsy powstało wiele mitów. W biografii autorstwa Krzysztofa Brożka rozmówcy dobrze niegdyś znający Lecha Wałęsę mówią to, czego przez lata nie powiedzieli jeszcze nikomu. Które mity okażą się prawdą, które kłamstwem, a które pozostaną niemożliwą do zweryfikowania legendą? Czy Lech Wałęsa to bohater narodowy, czy megaloman i manipulator? Czy to mąż stanu czy tylko marionetka w rękach innych? Uważny czytelnik może sam szukać odpowiedzi na te przewrotne pytania.
Krzysztof Brożek przekazuje – najpełniejszy z dotychczasowych – obraz legendarnego przywódcy Solidarności, polityka, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, symbolu zrywu i walki o wolność i demokrację.
Zaskakujące wydaje się w historii Lecha Wałęsy ciągłe napotykanie się przez autora biografii na wiele wersji tego samego zdarzenia.
Znajdujemy tu takie smaczki jak: „Dzięki przeprowadzce Wałęsowie mają tyle miejsca, ile potrzebują dla ośmioosobowej rodziny. Ale nie mają lekko, muszą jeszcze wpłacić wkład do spółdzielni mieszkaniowej. Potrzebną sumę, podobno jest to ówczesne 100 tysięcy złotych (szesnaście przeciętnych pensji), pożycza Wałęsom ksiądz Jankowski. Ksiądz sprezentuje też przywódcy strajku dziesięć garniturów”.

„Wałęsa. Gra o wszystko” Krzysztof Brożek, Wydawnictwo Czarna Owca
Kilka stron dalej czytamy, że dziś Wałęsa zaprzecza, że w księdzu Jankowskim miał bardzo bliskiego współpracownika.
W publikacji nie brakuje też odniesień do gorzkiego smaku Magdalenki i Okrągłego Stołu, do współpracy z SB i życia rodzinnego. Cała galeria postaci ze świata polityki pojawia się niemal na każdej stronie biografii Lecha Wałęsy. Nawet problemy z prawem syna polityka nie zostają przemilczane.
„Lech Wałęsa. Gra o wszystko” może zaskoczyć w wielu fragmentach obszernie potraktowanego tematu, może wciągnąć, jak dobry kryminał i zaciekawić rysem obyczajowym oraz społecznymi i politycznymi wątkami.
Krzysztof Brożek – historyk, scenarzysta, reżyser. Autor filmów dokumentalnych dla Discovery Historia, TVP, TVN i TVP Historia (Tajne. Spec. Znaczenia; Gdzie jest Porozumienie Gdańskie?; Raport z Auschwitz) i publikacji o tematyce historycznej (Nowa Huta. ENTER; Solidarność Walcząca). Współautor (wraz z Moniką Górą) kontrowersyjnego reportażu Upadek. Historia prałata Henryka Jankowskiego wydanego w 2020 r. nakładem Wydawnictwa Czarna Owca.
oprac. do.
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarna Owca.