Wydarzenia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu i oddziałach – 20-21 października 2018
Kariera imigranta Jakoba Beinharta
20.10, g. 12:00
Wykład dr. hab. Romualda Kaczmarka
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Migracje”
Wedle źródeł pisanych Jakob Beinhart kierował największą pracownią malarsko-snycerską jaka działała we Wrocławiu na przełomie epok gotyku i renesansu.
Zatrudniał i kształcił wielu innych rzemieślników, w tym swoich synów i krewnych. Pewne jest, że na Śląsk przybył ze Szwabii jako młody, wykształcony już mistrz.
Kwestią naukowych hipotez i badań jest natomiast to, co tak naprawdę jest dziełem Beinharta i jego pracowni, gdyż znana jest tylko jedna rzeźba opatrzona jego nazwiskiem. Wstęp wolny.
Migracje – inspiracje. Dlaczego artyści podróżują?
20.10, g. 10:30 ▷ zajęcia dla dzieci
Zabawa plastyczna dla dzieci w wieku 6–12 lat
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Migracje”
Prowadzenie: Barbara Przerwa
Od najdawniejszych czasów artyści zmieniali miejsce zamieszkania. Czasami na krótko, czasami na kilka lat, czasami na zawsze. Uczyli się od nowych mistrzów, szukali inspiracji. Czerpiąc natchnienie z nowego otoczenia, kształtowali swój indywidualny styl. Po omówieniu wybranych eksponatów z wystawy czasowej „Migracje” uczestnicy zabawy plastycznej stworzą własną „Mapę inspiracji”.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. (71) 372 51 48 lub [email protected]
Graficzne interpretacje – warsztat linorytniczy
20.10, g. 15:00 ▷ zajęcia dla młodzieży
Warsztaty plastyczne dla młodzieży w wieku 12–16 lat
Cykl „Arkana sztuki”
Prowadzenie: Grzegorz Wojturski
Warsztaty będą poświęcone jednej z bardziej popularnych wśród początkujących twórców technik graficznych, jaką jest linoryt. Uczestnicy wykonają czarno-białe odbitki według przygotowanej na zajęciach matrycy.
Wstęp z biletem za 7 zł
Zapisy: tel. (71) 372 51 48 lub [email protected]
Anonimowi artyści – migranci na Śląsku i ich monumentalne dzieła
21.10, g. 12:00
Wykład dr Agnieszki Patały
Wydarzenie towarzyszące wystawie „Migracje”
Większość dzieł śląskiej sztuki późnogotyckiej, zwłaszcza monumentalne nastawy ołtarzowe i epitafia, były dziełem pracy zespołów twórców, których tożsamość w wielu wypadkach pozostaje nieznana. Na przykładzie aktywności wykształconych w Norymberdze i działających na Śląsku malarzy i rzeźbiarzy z warsztatów Mistrza Lat 1486–1487 oraz Mistrza Poliptyku z Gościszowic przedstawiona zostanie ścieżka kariery artystów-migrantów w regionie z towarzyszącymi im ograniczeniami oraz możliwościami, grono ich najważniejszych klientów oraz stosowane w warsztatach metody produkcji seryjnej pozwalające kończyć duże zlecenia w zaskakująco szybkim czasie. Wstęp wolny.
Apetyt w podróży
21.10, g. 10:30, 12:00 ▷ zajęcia dla dzieci
Warsztaty rodzinne na nowej wystawie stałej MNWr „Cudo-Twórcy” dla dzieci w wieku 3–5 lat (g. 10:30) oraz 6–12 lat (g. 12:00)
Cykl „Zmysły i zamysły”
Prowadzenie: Barbara Przerwa
Na wystawie „Cudo-Twórcy” można znaleźć wiele ciekawych eksponatów związanych z przygotowywaniem i spożywaniem posiłków. Niektóre z nich zaskakują formą, inne dekoracją lub przeznaczeniem. W czasie warsztatów dzieci będą rozwiązywać zagadki i rebusy, które pomogą im zrozumieć, do czego służyły dane przedmioty i z jakimi smakami można je połączyć.
Wstęp z biletem za 3 zł
Zapisy: tel. (71) 372 51 48 lub [email protected]
21 października, godz. 13:00
„Architektura okiem fotografa” – spotkanie z Mikołajem Grospierre’em,
autorem fotografii wykorzystanych w serii „Od Pałacu do Rotundy”
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu (kawiarnia). Wstęp wolny.
Data:
sobota, 20.10.2018 - niedziela, 21.10.2018