Dla turystów oferują nie tylko piękne trasy i malownicze widoki ale również bogato rozwiniętą infrastrukturę: szlaki piesze, rowerowe a zimą również trasy narciarskie.
Wycieczkę zaczynamy w miejscowości Ramzova, na dużym parkingu, który zimą służy narciarzom korzystającym z miejscowego ośrodka (https://goo.gl/maps/c8LYNJHkDQep1DuC9). Z parkingu ruszamy w górę czerwonym szlakiem, który jest fragmentem tzw. Hřebenovki – długodystansowego szlaku grzbietowego po czeskich i polskich Sudetach.
Naszym głównym celem będzie Keprnik (1423 m n.p.m.) – piąty najwyższy szczyt Wysokiego Jesionika, czyli najwyższego fragmentu Jesioników.
Szlak początkowo dość stromo wspina się pod górę leśną drogą wzdłuż wyciągu (którym chętni oczywiście mogą również pokonać dość sporą różnicę wysokości z Ramzovej na Šerak). Po drodze, po lewej stronie mijamy leśną kapliczkę. Później nieco odbijamy trawersem, by za chwilę znów znaleźć się w pobliżu wyciągu i dojść do jego pośredniej stacji na Przełęczy Čerňava. Oprócz stacji wyciągu traficie tam również na bistro, gdzie można np. napić się kawy lub zjeść lody, a to wszystko z pięknym widokiem na miejscowość Ramzova. Z przełęczy ruszamy dalej czerwonym szlakiem, który zmienia charakter na znacznie bardziej „górski”. Ścieżka staje się wąska i kamienista, dlatego na tej wycieczce warto mieć górskie buty. Ten fragment szlaku jest też bardzo piękny widokowo. Co prawda panoramę z platformy widokowej Koňska Vyhlidka zarosły drzewa, ale w kilku innych miejscach mamy piękne widoki na okoliczne szczyty. Tak dochodzimy do rozejścia szlaków pod Šerakiem. Skręcamy w prawo, i dalej podążając za czerwonymi szlakówkami schodzimy na przełęcz i wspinamy się na Keprník.
W okolicach szczytu będzie nam już towarzyszyła roślinność wysokogórska. Na samym szczycie jest taras z zapierającą dech w piersiach panoramą Sudetów Wschodnich (i nie tylko) i ciekawe formacje skalne – klify mrozowe, powstałe w czasie zlodowacenia w wyniku działania surowych czynników klimatycznych w sąsiedztwie lodowca. Z Keprníka schodzimy tą samą drogą do rozejścia szlaków, skąd niebieskim szlakiem podchodzimy na Šerak. Tuż przed szczytem trafiamy na schornisko Chata Jiřího na Šeráku, gdzie można zjeść tradycyjny, czeski obiad, napić się piwa lub Kofoli a także przenocować (https://chatanaseraku.cz/).
Ze schroniska idziemy żółtym szlakiem w stronę stacji wyciągu, i kawałek przed skręcamy w lewo w nieoznakowaną ścieżkę, by zdobyć szczyt Šerak. Teraz można zjechać wyciągiem na parking lub kontynuować wycieczkę pieszo. Schodzimy najpierw niebieskim, dość stromym i kamienistym szlakiem do skalistego szczytu Obří skály. Podziwiamy piękne formacje skał o bardzo złożonej budowie geologicznej i ruszamy dalej, tym razem zielonym szlakiem prowadzącym w kierunku naszego parkingu. Po drodze mijamy jeszcze malowniczą dolinę Vrazednego Potoku. Cała trasa ma około 15-16 km długości i ponad 800 m podejść, więc warto zarezerwować sobie na nią więcej czasu . Obiad można również zjeść w pobliskim Jeseniku. Kto wybierze się na wycieczkę dwudniową, koniecznie powinien jeszcze zwiedzić Jaskinię na Pomezi (https://www.caves.cz/jeskyne/jeskyne-na-pomezi) i oczywiście sam Jesenik.
Trasa wycieczki:
https://mapa-turystyczna.pl/route/332fg

Wysoki Jesionik – mapa (źródło: mapa-turystyczna.pl, OpenStreetMap)
Parking:
(https://goo.gl/maps/c8LYNJHkDQep1DuC9)
Tekst: Piotr Muskała / Zdjęcia: Magdalena Korzystka – Muskała