Dr Lisa M. Shulman jest profesorem neurologii na University of Maryland. To także autorka i redaktorka wielu książek na temat zaburzeń neurologicznych i ich wpływu na codzienne funkcjonowanie i jakość życia. We wstępie „Mózgu w żałobie” pisze: „W 2011 roku u mojego męża i kolegi, dr. Williama Weinera, zdiagnozowano raka. Zmarł siedemnaście miesięcy później, w grudniu 2012 roku. Oboje byliśmy neurologami – lekarzami-naukowcami borykającymi się z własnymi kryzysami zdrowotnymi. Nagle wszystko się zmieniło, bo z lekarzy staliśmy się pacjentami”.
Poruszająca historia wybitnej neurolog, która zmaga się z nowotworem męża opiera się na osobistych przeżyciach pary związanych z ciężką chorobą i stratą. Ma pomóc innym w konfrontacji z podobnymi doświadczeniami. Oczyszcza, pobudza do refleksyjnego i konstruktywnego myślenia, pozwala znaleźć swoją drogę przechodzenia ścieżką bólu, cierpienia i żałoby.
Autorka wyznaje: „Moim celem jest to, by książka była nie tyle zapisem wspomnień, co przewodnikiem, rzucającym światło na powszechne doświadczenia podczas utraty bliskiej osoby i na to, w jaki sposób nasz mózg na to odpowiada i się leczy”.
„Mózg w żałobie” to książka wyjątkowa, dotyka najgłębszych aspektów straty i stresu po traumie. Opisuje zagadnienie pod kątem psychologicznym i neurologicznym. Doktor Lisa M. Shulman odpowiada w niej na pytania: w jaki sposób nasz mózg i ciało reagują na stratę kogoś bliskiego, jak przebiega fizyczny i psychiczny proces zdrowienia po stracie, jak możemy pomóc sobie i bliskim?
To połączenie pamiętnika, książki popularnonaukowej i poradnika. Ukaże się ona w księgarniach 16 października nakładem wydawnictwa Filia. To pozycja obowiązkowa, nie tylko dla zmagających się z chorobą i stratą.
oprac. Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Filia.