Ten plan możecie też wykorzystać jako fragment dłuższego pobytu wakacyjnego na Dolnym Śląsku. Kolejność zwiedzania poszczególnych miejsc można oczywiście dowolnie modyfikować, np. pod kątem wyboru miejsca na nocleg lub obiad. Na początek zwiedzimy dwa pałace – obydwa ciekawie zagospodarowane, lecz w zupełnie innej formie.
Pierwszy w Gorzanowie, kawałek na południe od Kłodzka (https://goo.gl/maps/CSepsHxyZnoSnZ8z9). Ten niezwykły obiekt jest w trakcie renowacji ale równolegle stał się piękną areną wielu wydarzeń kulturalnych, jak koncerty, wystawy itp.
Drugi to całkowicie odrestaurowany Zamek na Skale w Trzebieszowicach. To jeden z przykładów dobrego zagospodarowania zabytkowego gmachu, którego historia sięga XV w. Początki dzisiejszego budynku to wiek XVI, kiedy to wzniesiono go jako renesansową rezydencję rodu von Reichenbach. Dziś w pałacu funkcjonuje hotel z restauracją i SPA (http://zameknaskale.com.pl), często też odbywają się tam różne wydarzenia kulturalne. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem, jest też doskonałym miejscem na przerwę na kawę lub obiad.
Z Trzebieszowic niedaleko do Bystrzycy Kłodzkiej. To niewielkie, urokliwie położone w dolinie Nysy Kłodzkiej, w miejscu ujścia Bystrzycy miasteczko przeszło ostatnio prawdziwą metamorfozę. Wyremontowano liczne zabytki, kamieniczki i piękny rynek z ciekawą budowlą ratusza i imponującą Kolumną Św. Trójcy. Warto wejść na Bramę Wodną. Koniecznie wybierzcie się też na punkt widokowy z piękną panoramą Bystrzycy (https://goo.gl/maps/BTCfDoi9d679r8Ee9).
Więcej o atrakcjach miasta i możliwościach wstępu do poszczególnych atrakcji dowiecie się ze strony: https://turystyka.bystrzycaklodzka.pl/9/strona-glowna-turystyki.html.
Kto ma więcej czasu, powinien jeszcze podjechać z Bystrzycy na Przełęcz Spalona. W tamtejszym schronisku można zjeść dobry obiad, a wcześniej wybrać się na 2-3 godzinny spacer na wieżę widokową na Jagodnej. Z Bystrzycy jedziemy kawałek na południe, do Międzygórza. Ta niewielka, turystyczna miejscowość jest bazą wypadową trekkingów w Masyw Śnieżnika, ale w Międzygórzu warto spędzić całe popołudnie (https://www.miedzygorze.com.pl/atrakcje.php) i zobaczyć przede wszystkim Wodospad Wilczki (https://goo.gl/maps/xpJXmYkDrvA1QCaYA ) – jeden z najpiękniejszych i drugi co do wysokości w Sudetach. Powstał na linii uskoku tektonicznego, w miejscu, w którym rzeka Wilczka spada z wysokości 22 metrów i kontynuuje bieg wąskim wąwozem tzw. „Kanionem amerykańskim”. W Międzygórzu koniecznie zobaczcie również malowniczą zaporę przeciwpowodziową i zwróćcie uwagę na ciekawą zabudowę miejscowości z domami w stylu „Tyrolskim”. Kto ma więcej czasu, może również przejść szlak Marianny Orańskiej, słynnej XIX -wiecznej księżnej której zawdzięczamy liczne zabytki i zagospodarowanie znacznej części Ziemi Kłodzkiej. W Międzygórzu warto również zjeść obiad w jednej z licznych restauracji. Na koniec dnia podjeżdżamy do Sanktuarium Maria Śnieżna na górze Igliczna. Autem dotrzecie do parkingu położonego kawałek za miejscowością Szklary. Stamtąd wystarczy podejść kilkaset metrów brukowaną drogą do niewielkiego kościółka położonego na zboczu Iglicznej. Spod sanktuarium roztacza się piękny widok na Góry Bystrzyckie i Orlickie zamykające od zachodu Kotlinę Kłodzką. Nieopodal sanktuarium jest też schronisko „Na Iglicznej”. W okolicy przebiega kilka szlaków turystycznych i górska droga krzyżowa, prowadząca stromą, kamienistą ścieżką na szczyt Iglicznej.
Tekst: Piotr Muskała / Zdjęcia: Magdalena Korzystka – Muskała