W poniedziałek, 24 czerwca o g. 19, odbył się wernisaż otwierający pierwszą retrospektywną i monograficzną wystawę twórcy polskiego desingu Jerzego Słuczan- Orkusza. Po zaprojektowane przez niego szkła przed sklepami w czasach PRL-u ustawiały się kolejki.
Na wystawie pokazane zostały m.in. wymyślne szklane dzbany, amfory, kielichy, wazoniki ze szklanymi kokardkami, zestawy czarnych i białych naczyń dekorowanych spiralną nitką i inne obiekty szklane, które zdobiły polskie wnętrza w latach 70., 80. i 90. XX w.
Podczas spotkania z dziennikarzami Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wspomniał o wrocławskim okresie życia Jerzego Słuczan- Orkusza. Zapowiedział, że wystawa dotyczy sztuki użytkowej.
Barbara Banaś- kuratorka wystawy- podkreśliła przebogate spektrum ekspozycyjne. Spienione masy przypominające szlachetne kamienie to jedynie niektóre z technik stosowanych przez artystę, który studia szkła ukończył we Wrocławiu w 1953 roku.
Na wystawie pokazane zostaną prace projektanta pochodzące ze zbiorów własnych Muzeum Narodowego we Wrocławiu i kolekcji krakowskiego Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3 (działającego w ramach Sieci Badawczej ŁUKASIEWICZ – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie).
Wydarzeniu towarzyszy katalog, który przygotowały historyczki sztuki od lat specjalizujące się w historii polskiego designu: dr Barbara Banaś, kustosz Działu Szkła i Ceramiki Muzeum Narodowego we Wrocławiu, i Aleksandra Skorek, kierownik Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie. Wydawnictwo ma charakter popularno-naukowy z atrakcyjną częścią albumową prezentującą kolorowe szkła Słuczan-Orkusza, jak i inne jego realizacje, m.in. projekty różnego typu lamp.
Wystawa czasowa „W pogoni za kolorem. Szkła Jerzego Słuczan-Orkusza” dostępna będzie dla zwiedzających od 25.06 do 22.09.2019 r.
oprac. i foto: Dorota Olearczyk