22. Festiwal Kultury Żydowskiej SIMCHA odbędzie się w dniach od 5 do 11 września i, jak co roku, obfitować będzie w różne wydarzenia. Nie zabraknie koncertów, warsztatów, wykładów, wystaw, spotkań, jarmarku i spacerów. Nowością będą warsztaty filmowe.
Simcha w języku hebrajskim oznacza radość i to właśnie wspólne radosne świętowanie oraz odkrywanie bogactwa żydowskiej kultury jest największą wartością i hasłem przewodnim Festiwalu – co w tym roku wydaje się znaczyć jeszcze więcej. Spotkania i atrakcje zostały zaplanowane z uwzględnieniem wszystkich zasad reżimu sanitarnego, a mimo tego tegoroczny program daje możliwość uczestniczenia w wielu różnorodnych spotkaniach od koncertów, panelów dyskusyjnych, seansów filmowych, po warsztaty w małych grupach, na które obowiązują zapisy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest niezwykle interesujący i wielowymiarowy chasydyzm, który podczas Simchy będziemy mieli okazję poznać z rozmaitych perspektyw- anonsują organizatorzy.
Bardzo ciekawie zapowiada się wystawa interaktywna. Instalacja, w której woda jest siłą napędową ma inspirować do oczyszczenia relacji i historii – opowiada artystka- Noa Heyne. Wystawę będzie można oglądać w mykwie przy Synagodze Pod Białym Bocianem w dniach od 6 do 11 września.
5 września zaczynamy o g.21: 59 żywiołowym koncertem grupy BUM BUM ORKeSTAR– zapowiada dyrektor festiwalu- Stanisław Rybarczyk.
Kuchnia chasydzka, panele dyskusyjne m.in. chasydzi na ziemiach polskich, spacer śladami dawnych synagog, warsztaty tańców chasydzkich, warsztaty językowe, przejażdżka rowerowa po południowej części Wrocławia, wykład o rodzinie Rotbaumów, warsztaty z szydełkowania kipy, czytanie opowiadań chasydzkich, otwarte nabożeństwo – to tylko niektóre atrakcje 22. Simchy. Na większość wydarzeń wstęp jest bezpłatny.
W tym roku po raz pierwszy zagra we Wrocławiu zespół Vox Varshe ze swoim głośnym projektem Noc Nigunów oraz Yoni Rose – kantor społeczności żydowskiej we Frankfurcie nad Menem w Niemczech. Na festiwalowej scenie usłyszymy także Chór Synagogi Pod Białym Bocianem we Wrocławiu pod dyrekcją Stanisława Rybarczyka, pochodzącą z Ukrainy Roksanę Vikaluk (Ojfn weg), Olgę Avigail-Mieleszczuk z Jerozolimy (Pieśni Żydowskiego Polesia), Ninę Stiller (Jidysze Pereł) oraz wspomnianych już i rozpoczynających festiwal muzyków z zespołu Bum Bum Orkestar (Klezmerska zawierucha!).
Regulamin i oświadczenie o stanie zdrowia obligatoryjnie będzie musiał wypełnić każdy uczestnik koncertów.
oprac. i foto: Dorota Olearczyk