Ostatnio, w dziale – literatura faktu, znalazłam propozycję Wydawnictwa Znak o rosyjskiej mafii. Książkę opatrzoną ciekawymi cytatami, intersującymi zdjęciami, obszerną bibliografią i licznymi przypisami czyta się z badawczym filtrem.
Tematem publikacji Marka Galeottiego „Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii” jest rosyjska przestępczość zorganizowana, a raczej rosyjscy zorganizowani przestępcy, szczególnie zaś brutalna „kultura” worów, czyli bandytów, którzy po pobycie w obozach pracy pozbyli się poczucia strachu przed trafieniem do współczesnego więzienia. O bezwzględności worów czytamy: „My, Włosi zabijemy ciebie. Ale Rosjanie są szaleni, oni zabija całą twoją rodzinę”.

Mark Galeotti „Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii”, Wydawnictwo Znak
Ich charakter kształtowały sowieckie łagry i obozy kryminalne. Gdy z nich wyszli, stali się najbardziej przerażającą rosyjską klasą przestępczą. Przetrwali stalinizm, zimną wojnę, Afganistan i upadek ZSRR. Świetnie odnaleźli się w nowej rosyjskiej rzeczywistości.
Przestrzegają surowego przestępczego kodeksu. Tylko im wolno nosić charakterystyczne tatuaże. Tylko dla nich zarezerwowana jest nazwa wor w zakonie, która może zdawać się egzotyczna, ale w państwie Putina wzbudza strach i szacunek.
W świat mafiosów ze Wschodu wprowadza nas Mark Galeotti, specjalista ds. przestępczości zorganizowanej w Rosji. Z jego wiedzy korzystają rządy i policja na całym świecie. Poświęcił dwadzieścia lat, by poznać i opisać, kim są rosyjscy worowie.
Dzięki niemu zgłębimy fakty o rosyjskich gangsterach, których ukształtowały gwałtowne przemiany gospodarcze, polityczne i społeczne.

Mark Galeotti „Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii”, Wydawnictwo Znak
Raz na jakiś czas autor wprowadza czytelnika w świat np. Dostojewskiego ze „Zbrodni i kary”, który opisuje jamy, czyli „brudne i cuchnące podwórka”. Potem pisze o życiu moskiewskiego, petersburskiego policjanta w początkach XX w, opisuje funkcjonowanie miejskich gangów, przeprowadza czytelnika przez czasy rewolucji z 1917 roku.
Czytamy o Leninie i Kuzniecowie, erze Stalina, o tatuażach, na których zapisany był cały życiorys oznaczający wyroki. Poznajemy akuszerów przestępczości zorganizowanej w dzisiejszej Rosji- są to wg autora pierwsi sekretarze- tyran- Stalin, menedżer – Breżniew i reformator – Gorbaczow. Przechodzimy przez burzliwe lata dziewięćdziesiąte i Jelcynowskie „supermocarstwo przestępczości”.
Autor prowadzi nas przez czasy biznesmanów pierwszej dekady XXI wieku. Zgłębiamy opowieść Czeczena o ty, jak został gangsterem. Wchodzimy w obszar gruzińskich przestępców, świat przestępczy w przestrzeni wirtualnej i wojny przestępcze m.in. o Krym i Donbas. Przymiotnik „przestępczy” dominuje i wciska się w każde zdanie nadając wypowiedzi cechy uporczywej powtarzalności i nieuchronnej rzeczywistości.
Mark Galeotti „Wory. Tajemnice rosyjskiej supermafii” to zajmująca lektura, rzucająca nowe, krytyczno – badawcze światło na historię Rosji.
oprac. i foto: Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak.