„Opiłki i okruszki” to zachwycający zbiór poetyckich opowiadań Tomasza Jastruna, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarna Owca. Poeta, prozaik i dziennikarz zabiera czytelnika w magiczną podróż po codzienności lat 1953- 2041.
Narrator lapidarnych opowieści raczy nas opiłkami przykrych wspomnień oraz okruszkami obojętnych lub przyjemnych zdarzeń. Jedno z opowiadań kończy stwierdzeniem: „Cała nasza przeszłość zlepiona jest ze wspomnień”.

„Opiłki i okruszki” Tomasz Jastrun, Wydawnictwo Czarna Owca
A skoro tak, to towarzyszymy narratorowi w zakopywaniu ciała psa przy drzewie i odczuwamy wraz z nim ulgę, że zwierzę będzie żyło w jego pniu, gałęziach i liściach.
Spotykamy koleżankę z klasy i gdy ją widzimy, zmienioną, po kilkudziesięciu latach od zakończenia szkoły, godzimy się z refleksją, że „czas unieważnia wszystko”, nawet największe miłości.
Stajemy przed problemami udawania, że się czyta, ale słowa nie układają się nam w zdania.
„Gdybyśmy znali los naszych dzieci, nigdy nie odważylibyśmy się powołać ich do życia” – zgadzamy się z mroczną refleksją narratora mówiącego głosem doświadczonego i zmęczonego 80 – letnią codziennością narratora.
Słów, fraz, zdań, poetyckich obrazów, które układają się w soczyste i sugestywne przemyślenia jest tutaj dużo. „Opiłki i okruszki” Tomasza Jastruna czarują poetyckością codzienności.
tekst i foto: Dorota Olearczyk
Tekst powstał dzięki uprzejmości Wydawnictwa Czarna Owca.